Lovak immunizálása

Az immunológia egy hatalmas tudományterület, aminek a tulajdonos által látható és megfogható része lovaink éves oltása. Hogy pontosan értsük mi is történik oltások során, érdemes pár fogalmat tisztázni. Maga az immunizálás lehet aktív vagy passzív. Passzív immunizálást például újszülött csikókban végzünk, ha az állatot plazmával kezeljük, mert a föcstej minősége nem volt megfelelő. Szintén passzív immunizálás a tetanusz szérum adása olyan lovaknak, amelyek valamilyen komolyabban sérülést szenvedtek és oltottságuk ismeretlen vagy nem megfelelő. Az aktív immunizálás lényege, hogy az állat egy adott kórokozót vagy annak valamely jellemző antigénjét kapja meg, ami védettséget okoz (neutralizáló ellenanyagok termelődése). Egyik formája, amikor a vakcina legyengített (bizonyos influenza vakcinák) vagy elölt (pl. nyugat-nílusi vakcina) kórokozót tartalmaz. A másik formája pedig, amikor a baktérium vagy vírus valamely leginkább immunreakciót kiváltó sejtfelületi antigénjét vagy toxoidját (tetanusz vakcina) tartalmazza csak az oltóanyag. Lovak számára manapság az immunizálási lehetőségek széles tárháza áll rendelkezésre. Vannak azonban bizonyos minimális ajánlások, amit mindenképpen érdemes követni. A lovak vakcinázását 6 hónapos kor után javasolt megkezdeni. Ez időszakig a kancából a föcstejjel átjutó ellenanyagok megvédik a csikót azoktól a kórokozóktól, amelyekkel a kanca a vemhesség alatt találkozott, vagy amik ellen immunizálva lett.

A tetanusz igen súlyos idegrendszert megtámadó bakteriális betegség. A kórokozó oxigénmentes körülmények között van jelen a környezetben és a szervezetbe főleg fertőzött sebeken át tud bejutni. Tetanusz vakcina igen jó immunogén és ritkán okoz reakciót, ezért mindenképpen javasolt minden évben egyszer adni, valamint ha valamilyen sérülés éri a lovat akkor ismételni az 1 éves időtartamon belül is.

Az influenza lovakban még talán embernél is súlyosabb tünetekkel, nagyon magas lázzal, bágyadtsággal és másodlagosan tüdőgyulladás kialakulásával járó vírusos betegség, ami elleni hatékony vakcinázás egy komplexebb kérdés.
Sajnos a védettség nagyon rövid, ezért a gyakran versenyre járó lovaknál akár az évi 4 szeri oltás is indokolt lehet. Emellett jellemző a vírusra a nagyfokú változékonyság (antigén drift és shift), emiatt a rendszeresen utazó lovaknál különösen javasolt a leginkább „up to date”: ennek megfelelően költségesebb oltóanyag használata.

Az alapvető immunizálások közé tartozik manapság a nyugat-nílusi vírus (WNV) okozta betegség elleni vakcinázás is. A betegség a madarakban cirkulál és a vért szívó szúnyogok révén jut a lóba. A fertőzött lovak csak kis része lesz lázas és virémiás és még kisebb részükben alakul ki az agy és a gerincvelő gyulladás. Ennek ellenére a vakcina beadása határozottan javasolt, mivel mellékhatásokkal nem jár és rendkívül jó védettséget ad (1 év). Ha a tünetek kialakulnak, akkor a kórjóslat kétes és a gyógyulás esetén is gyakran maradnak vissza góctünetek, ami miatt a ló például lovagolhatatlanná válhat. Emellett a gyógykezelés 10 évnyi vakcinázás költségénél is több lehet.  

Vemhes kancák vakcinázása herpesz vírussal szintén javasolt és indokolt.  Ennek oka egyrészt, hogy a kanca vetélésének kockázatát csökkenti, másrészt a kancában termelődő ellenanyagok a föcstejjel átjutnak a fiatal csikókba, akik így védve vannak a herpesz vírusok légzőszerveket megtámadó hatásától. Tehát vemhes kancák immunizálása kettős célú. Mivel a fiatal csikók igen érzékenyek a légúti kórokozókra és egy vírusos felső légúti betegség bakteriális tüdőgyulladás kiváltója is lehet, a vakcinázás mindenképpen hasznos a lovak egészségvédelme szempontjából. Ezt leggyakrabban a vemhes kancákban 5-6. hónaptól kezdve 3-4 alkalommal végezzük.  A csikókat 6 hónapos kortól szintén lehet vakcinázni 2-3 éves korig akár félévente.

Más vakcinák közül javasolt lehet a veszettség elleni vakcina, főleg olyan területeken, ahol az állat vadállománnyal érintkezhet. Vemhes kancák rotavirus és botulizmus-, valamint a fedezőmének fertőző arteritis elleni vakcinázás szintén elterjedt a világ bizonyos régióiban. Több vakcina jelenleg kifejlesztés alatt áll, mint pl. a Rhodococcus vakcina, a melanoma vakcina vagy a lovak sarcoidja elleni védettséget adó oltás. Exportra szánt lovaknál egyéb betegségek elleni immunizálás is elvégezhető (EEE, VEE).

Kérjük a lovára szabott vakcinázási javaslat kidolgozásához vegye fel a kapcsolatot állatorvosainkkal.