Parazita ellenes protokoll

Lovak endoparazitái központi szerepet játszanak egészségükben. A 7 legfontosabb endoparazita lovakban: a kis-fonalférgek (Cyathostoma), nagy-fonalférgek (Strongylus), orsóférgek (Parascaris), galandférgek (Anoplocephala), gyomorférgek (Gasterophilus), tüdőférgek (Dictyocaulus) és a hegyesfarkú féreg (Oxyuris).  

Általánosságban elmondható, hogy a paraziták ellenállóvá váltak az évtizedek során az alkalmazott készítmények egy részével szemben. Ezt szelekciós nyomásnak nevezzük. Tehát ha a lovainkat kezeljük egy készítménnyel, akkor azok a paraziták maradnak életben és szaporodnak tovább, amik egy adott szerre nem érzékenyek. A világ vezető parazitológiai kutatói mind egyetértenek abban, hogy az elmúlt évtizedek felelőtlen antihelmintikus kezelései is jelentősen hozzájárultak a jelenleg kialakult helyzethez: pontosabban a rezisztencia elterjedéséhez. A legfontosabb okok, amik a rezisztencia kialakulását fokozzák: a túlzott kezelés, az alacsony dózis, a különböző szerek váltokozó adagolása, a nem megfelelő tartástechnológiai körülmények (pl. túlzsúfoltság), vagy a nem megfelelő istálló és karám higiénia valamint a globális felmelegedés. A 3 nagy hatóanyagcsoport mindegyikében fokozott rezisztencia van kialakulóban és ez különösen az orsóférgek (Parascaris) és a kis fonálférgek (Strongylida) körében tapasztalható. Habár jelenleg folynak kutatások az elérhető készítmények kombinált adagolását illetően, nem igazán vannak a horizonton új típusú szerek, ezért a jelenlegiekkel kell bölcsen bánni.

Fontos elkülöníteni az állományszintű kezelést és az egyedi kezelést. Függetlenül ettől, javasolt legalább évente 1-2 alkalommal egy komplett bélsár parazitológiai vizsgálatot végezni és ha a lónál problémát észlelünk, akkor bélsár pete redukciós vizsgálatot is végezni (FERCT). Emellett már elérhető egy szerológiai vizsgálat is a galandféreg fertőzöttség felmérésére.

Fontos azt is észben tartani, hogy a parazita fertőzöttség a lovak általános állapotára, egészségére, takarmány hasznosítására és teljesítményére is hatással van, ezért mindenképpen konzultájon állatorvosainkkal egy szakszerű és modern, lovára szabott antihelmintikus protokoll összeállítása céljából.