Endokrinológiai vizsgálatok

A hormonrendszer a lovak anyagcsere működésében is központi szerepet foglal el. Minden fontosabb élettani folyamat hormonális szabályozás alatt áll. A korábbi években a lovak endokrinológiai problémáira kisebb hangsúly helyeződött, amelynek oka, hogy korlátozott ismeretanyag állt csak rendelkezésre, illetve, hogy a hormonális problémák nem mindig okoznak egyértelmű klinikai tüneteket. Azonban ez nem azt jelenti, hogy bizonyos hormonális betegségek nem befolyásolják a lovak életminőségét vagy sportkarrierjét.

Lovaknál a legismertebb endokrinológiai betegség a korábban Cushing-betegségnek is nevezett komplex szindróma. Mai elfogadott neve a PPID (pituitary pars intermedia dysfunction). Az ember és a kutya betegségével ellentétben itt nem a mellékvesekéreg túlműködése áll fenn, hanem a hipofízis (agyalapi mirigy) középső lebenyéé. A klasszikus formáját sokan ismerik, ez a hosszú szőrrel és vedlési problémával járó már előrehaladott klinikai forma, amit általában 15-20 év feletti lovakban látunk. Fontos azonban tudnunk, hogy a lovaknál évek telnek el, mire ez az egyértelmű klinikai állapot kialakul. A betegség sok ló esetén már 10 éves kor körül elkezdődik és kezdetben még csak szubklinikai formában van jelen. Ilyenkor kismértékű fogyást, izomatrófiát, teljesítménycsökkenést, savós patairha-gyulladást vagy például patatályogra való hajlamot okoz. Ebben a fázisban még a gyógykezelés is sokkal eredményesebben végezhető. A diagnózis felállításához sok esetben nem elegendő a kérdéses hormon plazmakoncentrációjának mérése, hanem provokáló teszteket szükséges végezni.  Ennek elvégzése és kiértékelése valamint a gyógyszeres terápia optimális beállítása belgyógyászati feladat, amit az EQUI-MED Kft specialistái rendszeresen végeznek. A betegség kezelése élethosszig tart és gyógyszer adása nem függeszthető fel.

Lovak másik gyakoribbnak mondható hormonális betegsége az inzulin rezisztencia és a metabolikus szindróma. A két kórkép egymással átfedésben van, de nem teljesen ugyanaz. Az inzulin rezisztencia csak annyit jelent, hogy az inzulin érzékeny szövetek sejtjeinek felületi receptorai nem reagálnak megfelelően az ahhoz kapcsolódó inzulinra. A metabolikus szindróma egy előrehaladottabb állapot, amiben már a magas vérinzulin koncentráció mellett jellemző az elhízás vagy a kóros zsírdepók lerakódása például a nyakon vagy a farok búbon.  A kórképre kezdetben főleg a visszatérő savós-patairha gyulladás és a csökkent teljesítmény jellemző. Főleg középkorú lovakat érint 5-15 év között, és kombinálódhat PPID-vel is. A diagnózis előrehaladott állapotban egyszerűbb, míg korai esetben gyakran több tesztet is el kell végezni a lovon. A menedzsment összetett és kiterjed a takarmányozásra, tartásra, mozgatásra, patkolásra és bizonyos esetekben a gyógyszeres terápia is indokolt.

Egyéb hormonális betegségek (pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvesekéreg-elégtelenség) is előfordulnak lovakban, de a diagnózis gyakran nehéz, mert a tünetek nem specifikusak valamint az elvégezhető tesztek sem mindig adnak egyértelmű választ.